مدلسازی سه بعدی معماری

یک مدل ساز حرفه ای سه بعدی را برای پروژه معماری خود به کار گیرید

مدل سازی سه بعدی معماری شامل ایجاد یک نمایش فیزیکی از ساختار یا طراحی معماری می باشد. در این مدل ها از طیف گسترده ای از مواد، از جمله کاغذ، بلوک و چوب استفاده میگردد. در معماری یک اثر، مدل سه بعدی، عنصر بسیار مهمی در مرحله تایید برنامه ریزی، مرحله طراحی یا مرحله جمع آوری پول میباشد. با یک مدل معماری سه بعدی سفارشی، همه ذینفعان می توانند به سرعت مقیاس و نسبت پروژه پیشنهادی را مشاهده و درک کنند.

در CADEX ، ما طیف گسترده ای از خدمات مدل سازی مستقل معماری سه بعدی را برای پشتیبانی از پروژه های معماری در تمام مراحل خود از جمله طراحی، برنامه ریزی و مراحل تجسم ارائه می دهیم. مدل های معماری سه بعدی را می توان برای تمام انواع و اندازه پروژه ها، تجاری یا مسکونی ایجاد کرد.

مدل سه بعدی و دقیق معماری می تواند در طول پروسه ساخت و ساز کمک زیادی به شما بکند. متخصصان معماری ما، مهارت ها و تجارب کاری سالیان گذشته خود را به کار میگیردند تا با بهره گیری از آخرین تکنیک های معماری مدل و سطرح های سه بعدی شگفت انگیزی را به شما ارائه نمایند.

ما خدمات مدل سازی سه بعدی زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

  • خدمات مهندسی معماری
  • خدمات مشاوره مهندسی
  • خدمات پیمانکاری خدمات ساختمانی
  • خدمات طراحی داخلی

طراحان سه بعدی ما دارای تخصص لازم برای درک ایده شما و ارائه راه حل های نوآورانه برای پروژه معماری شما میباشند. ما همیشه برای نشان دادن ایده خود و ارائه آن به شما، مدل معماری خود را طراحی می کنیم. این کار حتی قبل از قرارداد و صرفا جهت نشان دادن کلیات امور و جهت معرفی طرح به شما صورت میپذیرد. بدیهی است طرح اولیه شامل جزئیات کامل نمیباشد و به ارائه مفهومی ایده میپردازد.

مدل های معماری دست ساز در برخی از انواع پروژه های املاک بسیار مفید هستند. این مدل ها می توانند یک حس منحصر به فرد از نسبت، چشم انداز و مقیاس را نشان دهند که مدل های چاپ شده فاقد این قابلیت میباشند.

چاپ سه بعدی یک جایگزین عالی برای ایجاد مدل های معماری است. خدمات چاپ سه بعدی ما توانایی ساخت طرح های بسیار دقیق چاپ سه بعدی را فقط ظرف چند ساعت دارا میباشد. این روش انعطاف پذیر تر است، بنابراین تغییر آن با توجه به بازخورد مشتری آسان تر است. ما با چندین شرکت چاپ سه بعدی رابطه خوبی داریم و خوشحالیم که شما را به بهترین وجه برای نیازهای خاص خود ارجاع دهیم.

انواع مدل های معماری ۳D

طراحی نمای بیرونی

طراحی نمای بیرونی، شامل ساختمان هایی هست که دارای فضاهای شهری و محوطه در اطراف ساختمان هستند. مدل های سه بعدی ما به شما کمک می کند که به سرعت با تمامی جنبه های بیرونی طرح، مانند مواد و بافت و شکل و ظاهر طرح آشنا گردیده و در خصوص تغییرات مورد نیاز به اعلام نظر بپردازید.

طراحی داخلی

طراحی داخلی شامل مدل هایی هست که برنامه ریزی فضای داخلی، مبلمان، رنگ، جانمایی و زیبایی طرح را نشان می دهد. این طرح شامل ایجاد یک تصویر از آنچه در داخل خانه خواهید داشت میباشد.

مدل های محوطه سازی

این طرح در واقع منظره ای است که ویژگی هایی مانند پل ها و پیاده روها را نشان می دهد. محوطه سازی عموما در پروژه های عظیم یا پروژه های شهری کاربرد دارد و کمک شایانی در ارائه پیش ذهنیت به مدیران و دست اندرکاران پروژه های عظیم و ملی ارائه مینماید.

مدل های شهری

این مدل ها به منظور نشان دادن چند بلوک شهر، شهر، روستا، شهرک، پایگاه نظامی، پارک های صنعتی و غیره طراحی میگردند. این مدل ها یک ابزار ضروری برای برنامه ریزی و توسعه هستند که می توانند در ابعاد و اندازه بزرگ و واقعی و یا با ریزترین جزئیات موجود که شما می خواهید نیز همراه باشند.

مزایای مدل های معماری سه بعدی

روزهایی که طراحی ساخت و ساز فقط بر روی قلم و کاغذ انجام میپذیرفت، سپری شده است. برای مدت طولانی، معماران با استفاده از نقشه های دو بعدی سنتی طراحی ساختمان ها را به انجام میرساندند. متأسفانه، این نقشه ها اغلب محاسبات اشتباه زیادی داشتند که تنها زمانی می توانست کشف شود که ساخت و ساز آغاز میگردید. با این حال، به لطف پیشرفت های تکنولوژی دیجیتال، ما دیگر بر قلم و کاغذ تکیه نمی کنیم.

امروزه شرکت های معماری و مهندسی از مدل های سه بعدی ساختمان و ترسیم دیجیتال استفاده می کنند. این تکنولوژی جدید فرصت های جدیدی را در مدل سازی معماری پدید آورده و کیفیت ساختمان ها را بهبود داده است.

در زیر  به برخی از مزایای مدل های سه بعدی معماری میپردازیم:

تجسم پروژه

مهمترین مزیت مدل معماری سه بعدی این است که به مشتریان و ذینفعان کمک می کند یک پروژه را به طور دقیق تجسم کنند. در این خصوص تحقیقات نشان می دهد که اکثر انسان ها مفاهیم را به صورت بصری، بسیار بهتر درک میکنند و بوسیله مشاهدات خود تصمیم گیریهای مناسبتری به انجام میرسانند. بنابراین، بهتر است تمام ذینفعانی که در فرآیند ساخت و ساز شرکت می کنند از تجسم سه بعدی بهره مند گردند و مشخصات پروژه را بهتر درک کنند. با توجه به اینکه مدل های سه بعدی بسیار واقع گرایانه هستند، در طول ساخت و ساز هیچ شگفتی و اشکالی وجود نخواهد داشت، زیرا موارد از قبل دیده شده و اشکالات محتمل مرتفع گردیده اند.

بازار یابی

یک مدل سه بعدی به خوبی طراحی شده از ساختمان پیشنهادی، استراتژی بازاریابی را تقویت می کند، زیرا توسعه دهندگان می توانند تصویر واضح تری از پروژه به خریداران بالقوه ارائه دهند. بنابراین خریداران، بهتر می دانند که چه چیزی خریداری می کنند و مشتاق سرمایه گذاری میگردند.

افزایش دقت و کنترل

با مدل های سه بعدی، نمایش دقیق تر پروژه را می توانید مشاهده کنید. معماران و مهندسان از داده های جمع آوری شده توسط نرم افزار مدل سازی سه بعدی برای ایجاد مدل های واقع گرایانه استفاده می کنند. به عنوان مثال، ابزار اسکن لیزری سه بعدی اطلاعاتی را جمع آوری می کند که شما را قادر به ایجاد یک مدل از فضای واقعی می کند.

بهبود سرعت

رقابت در صنایع معماری و ساخت و ساز بسیار بالا است، بنابراین مجریان طرح ها دوست  دارند طرح های پیشنهادی خود را در اسرع وقت ارائه نمایند. نرم افزار مدل سازی سه بعدی داده ها را بسیار سریع تر تفسیر می کند و شما را قادر می سازد تا مدل های معماری را در زمان کمتری ایجاد کنید، در نتیجه این صرفه جویی در زمان امکان برنده شدن شما در این رقابت بالا میرود.

بر خلاف نقشه های دو بعدی سنتی که زمان زیادی صرف اندازه گیری، نقشه کشی و تصحیح میشد، مدل های سه بعدی به راحتی طراحی می شوند و پیمانکاران زمان زیادی را در روند ساخت و ساز صرفه جویی می کنند. معماران همچنین زمان و پول گرانبهایی را صرفه جویی می کنند که این منابع می توانند به دیگر جنبه های پروژه هدایت شوند. علاوه بر این، مدل های سه بعدی کاملا دقیق هستند و فضای کمی برای خطا وجود دارد.

بهترین نرم افزار CAD برای معماری

Revit

Revit یک نرم افزار قدرتمند برای مدل سازی اطلاعات BIM است که توسط Autodesk توسعه یافته است. میتوان به جرات اعلام کرد که تمام ویژگی های آن در بخش معماری برای رسیدگی به پروژه های پیچیده ساخته شده است. این نرم افزار می تواند در ایجاد طرح های معماری با کیفیت بالا به معماران کمک کند.

یکی از مزایای اصلی این نرم افزار مدل سازی، ابعاد اشتراکی آن است که معماران یا سازندگان مختلف می توانند به مدل های به اشتراک گذاشته شده دسترسی پیدا کنند. با Revit، طراحان قادر به کار با سرعت و با اعتماد به نفس  بالا میباشند و دقت و کیفیت نتایج خروجی در سطح بسیار مطلوبی قراردارد.

اتوکد سه بعدی

این نرم افزار برای کار با سایر محصولات Autodesk مانند Revit طراحی شده است. این نرم افزار توانایی مدلسازی قطعات و مجموعه های مورد نیاز طراح را دارا میباشد.

ArchiCAD

ArchiCAD یک نرم افزار CAD برای طراحی معماری تولید شده توسط Graph iSOFT میباشد. این نرم افزار جهت استفاده معماران، طراحی شده است و شما را قادر به طراحی و مدلسازی دو بعدی و سه بعدی می کند. با خدمات طراحی ArchiCAD، شما می توانید تمام جنبه های مهندسی و طراحی را اداره کنید. همچنین ارائه رندر با کیفیت بالا و فتوترالیستی، آن را در زمینه تجسم بسیار سرآمد نشان میدهد.

یکی دیگر از جنبه های مهم در مورد این نرم افزار CAD، ظرفیت ذخیره سازی بالای آن میباشد که می تواند حجم زیادی از اطلاعات را در مدل های سه بعدی خود ذخیره کند. همچنین این نرم افزار در طراحی ساختمان ها، فضای داخلی و مناطق شهری بسیار مفید میباشد.

اتوکد معماری

اتوکد برای مدت طولانی همراه معماران و مهندسان ساختمان است، تا آنجا که Autodesk یک نسخه خاص این طیف مصرف کنندگان به نام AutoCAD Architecture توسعه داده است. این نرم افزار برای پروژه های معماری عالی است زیرا شما را قادر به انجام طرح های دو بعدی و سه بعدی می کند.

اتوکد معماری رندر عالی ارائه می دهد و مناسب برای مدل سازی و تجسم سه بعدی است. برای سرعت بخشیدن به فرآیند طراحی، این نرم افزار اشیای پیش ساخته شده را برای درها، دیوارها و پنجره ها و نیز مکانیزم هایی برای ایجاد بخش ها و ارتفاعات را فراهم نموده است.

این نرم افزار به شما امکان می دهد مدل های واقع بینانه را با ترکیبی از ابزارهای جامد، مش و مدل سازی سطح ایجاد کنید. این نرم افزار CAD همچنین برای پیش نویس و طراحی دو بعدی نیز مفید است و به شما امکان می دهد به آسانی با افراد دیگری که در پروژه کار می کنند ارتباط برقرار کنید.

Sketch Up

Sketch Up نرم افزاری رایگان است که استفاده از آن بسیار آسان میباشد. این نرم افزار را می توان برای مدل سازی سه بعدی و معماری استفاده کرد. این نرم افزار شما را قادر به ساخت طرح های خلاقانه معماری می کند. با استفاده از Sketch Up، می توانید پرواز ها و پیاده روی ها را ایجاد کنید که می تواند برای تصاویر معماری شما مفید باشد.

۳d Max Studio

۳d max توسعه یافته توسط Autodesk، بسیار شبیه به اتوکد است. اگر چه معمولا در صنعت بازی استفاده می شود، این نرم افزار یک ابزار مفید برای معماران است، مخصوصا برای پیش تجسم. این نرم افزار قبل از ویندوز ایکس وجود داشت و یکی از اولین ابزارهایی بود که برای ارائه تصاویر سخت افزاری و سه بعدی مورد استفاده قرار میگرفت.

یکی از مزایای آن توانایی ایجاد تصاویر و انیمیشن های پروازی است که بسیار مناسب برای پرزنت و ارائه طرح های ایجاد شده به کارفرمایان بالقوه میباشد.

تعاریف فنی

رندر سه بعدی: در این فرآیند عکس های واقعی و غیر واقعی به کمک نرم افزار تخصصی ایجاد میگردد. فرایند رندر یک صحنه سه بعدی را با شبیه سازی نور واقع گرایانه، جو، سایه، بافت، رنگ و اثرات نوری، به عنوان یک عکس از یک مکان مشخص به صورت مجازی ارائه میکند.

Flythrough 3D: ویدیو ایجاد شده با استفاده از نرم افزار سه بعدی برای نشان دادن نمای داخلی ساختمان طارحی شده در حالتی موسوم به حالت پرواز میباشد

Walkthrough 3D:  این فن آوری اجازه می دهد تا کاربران به مشاهده درون ساختمان ها و طرح های ساخت و ساز رفته و از طریق یک پیاده روی مجازی اطلاعات و مشخصات داخلی طرح را بررسی نمایید.

مطالعه بیشتر