آموزش کامل ایجاد سایه و تنظیمات آن در فتوشاپ

سایه یکی از اساسی ترین عناصر کار در فتوشاپ می باشد که می تواند به طرح، عمق ببخشد و آن را بسیار واقعی کند. در این آموزش، به شما نشان می دهیم که چگونه سایه اضافه کنید و تنظیمات اساسی و حرفه ای را در این ابزار بکار ببرید.

کارکرد سایه در فتوشاپ

یکی از مسائل چالش برانگیز در طراحی، ایجاد عمق برای اشیاء دوبعدی است و همین امر تمرین برای ایجاد یک سایه واقعی را ضروری می کند. فتوشاپ برای اضافه کردن سایه راهی را به وسیله استایل لایه ها پیشنهاد داده که با بازی با پارامترهای آن میتوان به نتیجه مطلوب رسید.

در این آموزش، نشان می دهیم که چگونه سایه اضافه کنید و تنظیمات هر کدام از پارامترهای سایه را چگونه انجام دهید.

گزینه Drop Shadow در استایل لایه ها

فتوشاپ را باز کنید و یک سند جدید ایجاد کنید. اندازه سند اینجا مهم نیست. یک شی، مانند یک مستطیل (U) اضافه کنید.یا می توانید یک متن دلخواه را با استفاده از ابزار Text بنویسید.

برای دسترسی به تنظیمات سایه، به پنل لایه ها بروید و Effects (or fx) > Drop Shadow را انتخاب کنید. اگر از نسخه های جدید فتوشاپ استفاده می کنید، می توانید روی لایه دوبار کلیک کنید تا پنجره گزینه Layer Style باز شود. از منوی سمت چپ، گزینه Drop Shadow را انتخاب کنید و حتما تیک کادر Drop Shadow را بزنید.

خب تنظیمات اصلی سایه ها در سمت راستِ این پنجره وجود دارد و این پارامترهایی است که می توانیم با آن ها بازی کنیم تا ظاهری متفاوت ایجاد کنیم.

گزینه Drop Shadow در استایل لایه ها

مد لایه یا Blend Mode

در واقع در مد لایه، سایه با پس زمینه ترکیب می شود، پیش فرض این حالت روی Multiply می باشد که معمولا بهتر از همه گزینه هاست.

سایه یک عکس لزوما سیاه رنگ نیست، بنابراین ما می توانیم رنگ سایه را در این قسمت تغییر دهیم. برای این کار می توانیدروی رنگ نمونه در سمت راست، کلیک کنید و رنگ مورد نظر خود را انتخاب کنید.

در مثال زیر، در سمت چپ از سایه سیاه پیش فرض استفاده شده است، در حالی که در سمت راست یک سایه قرمز رنگ را استفاده کرده ایم.

مد لایه یا Blend Mode

شفافیت سایه یا Opacity

 Opacity، شفافیت سایه را کم یا زیاد می کند. هرچه این مقدار بیشتر باشد سایه تیره تر و هرچه این مقدار کمتر باشد، سایه روشن تر می شود.

به تغییراتِ مقدار شفافیت سایه در دو مثال زیر خوب دقت کنید:

شفافیت سایه یا Opacity

زاویه سایه یا Angle

Angle، زاویه منبع نور و اینکه سایه در کدام سمت باشد را تعیین می کند.

در عکس زیر، در سمت چپ، نور از سمت راست و پایین تابیده می شود و سایه در سمت چپ و بالا قرار می گیرد.

در عکس سمت راست، نور از سمت چپ و بالا تابیده می شود و سایه در پایین سمت راست قرار می گیرد.

در نسخه های جدیدتر Adobe Photoshop، شما می توانید سایه را در اطراف شی اصلی بوسیله ماوس حرکت دهید.

Global light زاویه نور برای کل سند است. زمانی که تیک آن زده شود تمام اشیا دارای سایه یکسان خواهند بود. در نتیجه اگر می خواهید یک شی زاویه مستقل داشته باشد تیک آن را بردارید.

زاویه سایه یا Angle

فاصله سایه یا Distance

Distance، فاصله سایه تا شی را تعیین می کند. همانطور که گفته شد در نسخه های جدیدتر فتوشاپ، شما می توانید با کلیک کردن روی سایه فاصله آن را نسبت به شی کم یا زیاد کنید.

در عکس پایین، Distance برای متن سمت چپ صفر می باشد که سایه بالای متن قرار گرفته است، در حالی که متن راست به نظر می رسد دورتر از پس زمینه است.

فاصله سایه یا Distance

Spread یا پخش شدگی سایه

spread، میزان پخش شدگی سایه را تعیین می کند. این قسمت باعث می شود که سایه متراکم تر و شدیدتر بنظر برسد.

مطالعه بیشتر